Czym jest terapia testosteronem?
Terapia zastępcza testosteronem (TRT) to rodzaj leczenia, który polega na farmakologicznym przywróceniu optymalnego poziomu testosteronu u mężczyzn. Celem terapii jest ogólna poprawa zdrowia i samopoczucia.
Niestety wraz z wiekiem, stężenie testosteronu u mężczyzn zaczyna stopniowo spadać. Okazuje się, iż po osiągnięciu 30-40 roku życia zaczyna nam ubywać około 1% testosteronu rocznie. Do tego w ostatnich latach ten trend spadkowy zaczął gwałtownie przyśpieszać i obecnie szacuje się, że aż 40% mężczyzn po 45 roku życia wykazuje objawy niedobory tego hormonu – często nie zdając sobie nawet z tego sprawy.
Wielu mężczyzn twierdzi, iż mniejsza ilość energii, czy obniżenie libido jest naturalną koleją rzeczy starzejącego się organizmu, oraz, że nie da się nic z tym zrobić.
Czy aby na pewno nic?
Dla kogo jest przeznaczona terapia testosteronem?
Terapia testosteronem przeznaczona jest dla mężczyzn, którzy obserwują u siebie objawy, takie jak:
- Obniżone libido
- Problemy z erekcją
- Słaba pamięć i problemy z koncentracją
- Zmęczenie i brak energii
- Spadek masy mięśniowej
- Zaburzenia nastroju
Zauważasz u siebie chociaż jeden z powyższych objawów? Wypełnij kwestionariusz ADAM, aby sprawdzić czy terapia testosteronem jest dla Ciebie.
Terapia Testosteronem Wrocław – konsultacje
Mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach i czujesz, że możesz doświadczać niedoboru testosteronu? Klinika Centrum Andrologii oferuje mieszkańcom Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego bezpłatną analizę wyników badań krwi oraz profesjonalne e-wizyty z możliwością wystawiania e-recept.
Sprawdź listę wymaganych badań krwi i prześlij swoje wyniki do bezpłatnej analizy – lekarze specjaliści bezpłatnie ocenią, czy potrzebujesz terapii TRT.
Dawki na TRT i odblok po testosteronie – protokoły
Dobieranie dawek na kuracji testosteronem podobnie jak odblok po testosteronie są bardzo delikatnym procesem i wymagają zastosowania specjalistycznych strategii i środków. Wszystkie niezbędne informacje, badania, środki, warianty i przykłady dawek, a także jak reagować na poszczególne zmiany w parametrach krwi – zostały opisane szczegółowo krok po kroku, od A do Z w poniższych protokołach, jako alternatywa dla konsultacji.
Kwestionariusz ADAM
Test ADAM to intuicyjny kwestionariusz złożony z 10 pytań, który pomaga zdiagnozować potencjalny niedobór testosteronu u mężczyzn. Jest to metoda szeroko uznawana na świecie i polecana przez lekarzy i stosowana w klinikach. Nazwa ADAM pochodzi od angielskiego terminu „Androgen Deficiency in the Aging Male”, co w tłumaczeniu oznacza niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn.
Główny nacisk w pytaniach kwestionariusza położony jest na aspekty zdrowia seksualnego oraz ogólnej witalności, które są ściśle związane z poziomem męskiego hormonu. Warto podkreślić, że uzyskanie pozytywnego wyniku nie jest jednoznaczne z diagnozą niedoboru testosteronu. Wskazuje raczej na konieczność przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań.